Poprvé v MŠ

Poprvé v mateřské škole

Zahájení docházky do mateřské školy je vždy velkou změnou jak pro samotné děti, tak i pro rodiče. Vaše dítě si musí vytvořit důvěru k nové blízké osobě, která je zde současně pro řadu jiných dětí, má rozvíjet vztahy se skupinou vrstevníků, musí si zvykat na nové prostředí a nový denní režim, musí se učit novým pravidlům, např. že hračka nepatří jen jemu, nýbrž všem dětem. Z těchto důvodů je velice důležité, abyste dítě na vstup do MŠ co nejvíce připravili a všechny změny mohlo přijmout v co největším klidu a s jistotou.

Všichni si přejeme, aby adaptace dětí i jejich následný pobyt ve škole byl pro všechny příjemný a podnětný. Proto je nutné, aby do školy šlo dítě, které zvládá základní požadavky-reaguje na své jméno / zavolání/, je schopno se najíst lžící a napít z hrnečku, dojde si na toaletu, umí svléknout a obléknout jednoduché druhy oblečení, zuje a obuje si bačkorky, pokud mu něco nejde, řekne si o pomoc, respektuje/snaží se nebo alespoň začíná respektovat/ základy slušného chování.

Jak můžete dítě co nejlépe připravit?

• Zvykejte dítě na chvíle odloučení, začněte v domácím prostředí. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout, že i když jej opouštíte, vrátíte se.
  • Mluvte s dítětem o tom, jaké je to v mateřské škole, co se tam dělá, že se mu tam bude líbit.
  • Vaše dítě se bude cítit dobře, když bude mít pocit jistoty. Veďte dítě k samostatnosti, pomůžete mu zbavit se strachu z neúspěchu. Zároveň ujistěte dítě o tom, že paní učitelka mu ráda pomůže, učte ho říci si o pomoc.
  • Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do mateřské školy. Ujistěte ho, že to zvládne, zvýšíte tak jeho sebevědomí. Aby dítě chodilo do MŠ rádo, musí si k ní vybudovat kladný vztah. Nikdy mu mateřskou školou nevyhrožujte, vyhněte se výhrůžkám typu: „Až budeš chodit do školky, tak bude všechno jinak a budeš muset všechno umět. Když budeš plakat, tak si nebudeš moci hrát s ostatními dětmi. apod.“ Vysvětlete dítěti důvody, proč musí do MŠ chodit, nesmí mít nikdy pocit, že ho odkládáte, nemáte na něj čas.

Jak zvládnout první dny v mateřské škole?

• Promluvte si s učiteli o možnostech postupné adaptace dítěte – dítě může přijít první den jen na dvě hodiny, druhý den na 3 hodiny atd.
  • Vyčkejte na první den a jeho průběh, teprve po jeho absolvování Vám učitelé mohou říci, jak se Vaše dítě projevuje a co doporučují dál. Každé dítě je jiné a snáší odloučení od rodiny odlišně, proto je třeba řešit vše individuálně, neexistuje jednotný „spolehlivý“ návod na adaptaci dítěte na prostředí MŠ
  • Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Paní učitelka/ pan učitel vaše dítě brzy uklidní a pomůže mu překonat smutek.
  • Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě také přijít. Dítě je potom nešťastné, ztrácí důvěru a pocit bezpečí a prostředí mateřské školy bude vnímat negativně.
  • Zamyslete se nad tím, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu a obav u rodičů, silně emočně reagují. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do MŠ dát chcete, pak byste měli jeho nástup přehodnotit. Případně se v rodině dohodněte, že dítě do MŠ bude vodit ten, který s tím má menší problém.
  • Prosím akceptujte, že vaše dítě je jen jedním dítětem mezi ostatními dětmi ve třídě a že mu paní učitelka nemůže být k dispozici neustále.

Pokud jste v začátcích nejistí, nebo si s něčím nevíte rady, tak se bez obav obraťte na paní učitelku/pana učitele, kteří Vám vždy rádi pomůžou a poradí.

Co dítě potřebuje v MŠ?

V šatně:

• náhradní spodní prádlo, ponožky, náhradní tepláky/legíny a tričko
  • pláštěnku, příp. holínky
  • jedná se o rezervu v případě, že bude nutné dítě převléknout nebo se náhle změní počasí
  • vše nejlépe vložte do plátěného vaku na ramínku, které pověsíte dítěti na přidělenou značku

Do třídy:

• bačkory, sandálky (ne pantofle-bezpečnost dětí)
  • tričko a kalhoty, kraťasy, tepláky, legíny, sukně, případně šaty (nejlépe v pase do gumy, bez knoflíků…)
  • podle konkrétních požadavků tříd budete požádáni o pyžamko na odpolední odpočinek
  • volte věci, které se snadno oblékají a obouvají, dítě to musí udělat několikrát za den
  • pokud Vaše dítě potřebuje, doneste na odpolední odpočinek nepromokavou podložku na lehátko

Na zahradu:

• tepláky, kraťasy, v zimně oteplovačky
  • rukavice a pokrývka hlavy dle počasí
  • mikina, bunda

Všechny věci prosíme podepsat!

Upozornění:

• děti chodí ven za každého počasí, počítejte s tím při přípravě oblečení
  • pokud je dítěti zima nebo horko, vyvolává to v něm nepříjemné pocity – můžete to ovlivnit přípravou vhodného oblečení
  • nebojte se dát dítěti starší věci, děti si hrají, padají, sbírají přírodniny, téměř u všeho se ušpiní, ale jsou u toho šťastné
  • do mateřské školy je zakázáno nosit jakékoliv jídlo a pití z domova, včetně bonbonů, lízátek apod
  • v souvislosti s hygienickými opatřeními s onemocněním COVID 19 není dovoleno nosit do MŠ jakékoliv hračky, plyšáky apod. Nebojte se, ve třídách je vše v dostatečném množství.